Jacek Yerka

Przykładowe prace:

  
pastel, papier 46,5 x 50cm


Galeria SD Panorama
"Surrealiści polscy" 24 października - 23 listopada 2008


O artyście:

Jacek Yerka urodził się w 1952 roku w Toruniu. Jego obrazy bardzo trudno jest zakwalifikować do określonego nurtu w sztuce. Niektórzy fachowcy definiują sztukę Yerki jako "realizm fantastyczny". Jego obrazy to połączenie tematyki wyjętej z marzeń sennych z szczegółową i precyzyjna techniką starych mistrzów. Jacek już w trakcie studiów artystycznych odnosił liczne sukcesy, wyróżnienia. Liczne nagrody na konkursach w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Warszawie dostał w dziedzinie plakatu. Dopiero po 1980 roku całkowicie poświęcił się malarstwu. Jego obrazy wystawiane były m.in. w warszawskich galeriach Grażyny Hase i Alicji Wahl. Wielki sukces odniosły też za granicą, na wystawach w Dusseldorfie, Londynie, Nicei, Genewie, Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles.
Już na początku lat dziewięćdziesiątych w amerykańskich wydawnictwie "Morpheus International" ukazały się dwa albumy prezentujące twórczość Yerki: "Mind Fields"- do którego 34 opowiadania napisał pisarz Harlan Ellison, oraz "The Fantastic Art Of Jacek Yerka"- ilustrowany tekstami biograficznymi. Obydwa albumy wyniosły Yerke na wyższe miejsce w rankingu najlepszych albumów artystycznych. Wydawnictwo przygotowało też retrospektywny album obejmujący całą twórczość Jacka Yerki, jego tytuł to " Fields of Vision".
W 1995 roku Jacka Yerkę uznano za najlepszego malarza "fantastycznego" Ameryki. Został laureatem prestiżowej "World Fantasy Award" (spośród 260 artystów). Od dziesięciu lat współpracuje z galerią w Beverly Hills. Obecnie nowym wyzwaniem dla Yerki stała się praca w Hollywood. Jego malarstwo dostrzegł amerykański producent filmowy Rene Daalder i zaprosił artystę do współpracy przy filmie "Strawberry Fields".

© SD Galeria, wykonanie SD, 2008