Gabriela Trynkler

Przykładowe prace:

           
Wieczór w Wenecji,
2005

olej, płótno,
130 x 32 cm
Zmierzch w Wenecji,
2003

olej, płótno,
130 x 32 cm
Czerwone Scherzo 2,
2011

tech. miesz., płótno,
130 x 32 cm
Oda do radości,
2011

tech. miesz., płótno,
130 x 32 cm


Prace Gabrieli Trynkler dostępne w Galerii SD - OFERTA

O artystce:

Urodziła się i mieszka w Gdańsku. W latach 1979 - 82 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych) w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Grup.
W 2005 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad pięćdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Francja, Holandia i Szkocja ).
Gabriela Trynkler maluje bardzo ekspresyjne, niezwykle barwne obrazy. Interesuje ją przede wszystkim zagadnienie koloru. Tworzy kompozycje w oparciu o barwy czyste, nasycone, zestawione kontrastowo. Swoje dzieła buduje barwnymi liniami, punktami, tworząc zawiłe, rozedrgane układy. Formy utkane siatką linii wysuwa zawsze na plan pierwszy, uzyskując niekiedy wrażenie wychodzenia ich poza płaszczyznę obrazu. Owe układy linearne żyją, pulsują wydobytym barwą światłem, którego obecność artystka potęguje mocnymi laserunkami, często intensyfikuje odcieniami złota. Formy linearne kontrastuje z dużymi płaszczyznami przybierającymi kształty geometryczne, najczęściej zbliżone do prostokąta. One stanowią tło, wyznaczają głębię obrazu. Często otwierają kolejną przestrzeń, w której ukazują się następne, już bardziej uspokojone formy.
Tworzy kompozycje z dominantą jednej barwy - pełne czerwieni, błękitów, zieleni, fioletów. W swoich dziełach łączy harmonię z twórczą dynamiką. Gabriela Trynkler swoje struktury barwne stwarza na bazie percepcji i odczucia natury, otaczającego go świata. Fascynuje ją pejzaż, ten rozległy, jak i każdy jego fragment.
Do swoich obrazów przenosi wrażenie natury, bogactwo barwy światła. Tworzy swoje własne wizje opierając się na prawdzie i fantazji, na silnej ekspresji odczucia i działania.Jej obrazy można określić słowami: barwa, ekspresja, uczucia i dekoracyjność.
Elżbieta Kantorek, 1996

© SD Galeria, wykonanie SD, 2011