Jarosław Kukowski

Przykładowe prace:


Anioł ze złamanym skrzydłem, 2005
olej, płyta
120 x 80 cmPrace Jarka Kukowskiego dostępne w Galerii SD - OFERTA


Galeria SD Panorama
prezentacja malarstwa w ramach
Warszawskiego Festiwalu Sztuki Ground Art
26 sierpnia - 15 września 2011

Galeria SD Panorama
"Surrealiści polscy" 24 października - 23 listopada 2008
Galeria SD Wilanów
wystawa malarstwa 29 września - 21 października 2007


O artyście:Jarosław Kukowski (ur. 11 kwietnia 1972 w Tczewie) - polski malarz współczesny poruszający tematy moralne i społeczne w budzący kontrowersje sposób. Jego prace wystawiane były m.in. w Oddziale Muzeum Narodowego-Królikarni, Salonach Domu Aukcyjnego Rempex, Galerii SD, Muzeum Galicji, Bunkrze Sztuki, Voergaard Castle, Art Expo w Nowym Jorku i wielu innych galeriach i muzeach. Większość obrazów Kukowskiego zostało skatalogowanych w albumach wydawanych przez domy aukcyjne, galerie i wydawnictwa. Jego prace zostały pokazane w albumie "Metamorphosis" wydanym w tym roku w Australii prezentującym malarstwo 50 surrealistycznych artystów z całego świata.

We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, uznawanych za symboliczne, przesycony jest dramatyzmem i smutkiem. Pełne bólu zdeformowane postacie ludzkie oraz mityczne stwory ukazane są na tle surrealistycznych pejzaży. Ten cykl prac zdefiniowany został przez autora jako nie-sny. W następnym okresie Kukowski zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. Dominującym tematem jego obrazów stały się akty, lecz nawet tu odczuwalne jest piętno rozpadu i upływającego czasu. Prace te zostały namalowane w formie fresków niszczonych przez czas i odsłaniających znajdujące się pod nimi zupełnie inne obrazy. W kolejnej fazie twórczości Kukowski nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne. Najważniejsze cykle jego prac to: nie-sny, sny i freski. Jest również twórcą animacji dokumentujących proces twórczy malowanych przez niego obrazów.

Maria Dziopak o wystawie Kukowskiego w Galerii SD Panorama w Warszawie (1996 r.).
"Sztuka Jarosława Kukowskiego z pozoru wydaje się nierealna, jednakże mimo odrealnienia opowiada o człowieku. Jego bohaterowie przeistaczają się, uczestniczą w kataklizmach, cierpią. Fascynacja rysunkiem Michała Anioła, Dürera, malarstwem holenderskim daje mu pewność wypowiedzi. Jest mistrzem rysunku. Metoda jego pracy jest klasyczna, wielofazowa - maluje laserunkowo.
W jego kompozycjach często pojawiają się motywy symboliczne, archiboliczne stosowane również przez największego wizjonera mistycyzmu - Salvadora Dali.Jest twórcą intrygującym. Wzbudza sprzeczne reakcje. Mistrz malarski. Geniusz w precyzji opanowania warsztatu. Jego obrazy są uduchowione. Maluje też zwyrodniały seks, bezsensowność bezbronnego embriona, krzyku z oddali.
Na pewno ta twórczość jest dziełem otwartym. Kukowski wciąż doskonali swój warsztat, szuka nowych tematów."


© SD Galeria, wykonanie © SD, 2010